SASTANAK S NOVIM PREDSJEDNIKOM ODBORA ZA POLJOPRIVREDU EUROPSKOG PARLAMENTA

Objavljeno: 13.09.2019.

Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović, na Skupštini Copa-Cogeca organizacije koja je održana 12. i 13. rujna 2019. godine, susreo se s predsjednikom Odbora za poljoprivredu Europskog parlamenta Norbertom Linsom koji je iznio planove za sljedeće razdoblje. Kazao je kako je EP odlučio nastaviti s raspravom o trenutnom prijedlogu Uredbe o Strateškim planovima, te da će sada krenuti sa saslušanjima za novog povjerenika za poljoprivredu Europske komisije. U studenom će, zbog formiranja nove Europske komisije, biti u mogućnosti započeti s ozbiljnim radom, te misli da do kraja godine neće biti moguće postići dogovore. Također, smatra kako proračun treba biti „na stolu“ kako bi se moglo nastaviti s pregovorima. Objasnio je da u EP postoje neke osnovne opcije oko kojih se zastupnici slažu, ali s obzirom na 65% novih, potrebno je osigurati određeno vrijeme kako bi mogli pregledati sve dokumente. Kazao je kako su svjesni da EK  vodi veliku ulogu u tome, a da poljoprivrednici moraju planirati svoju proizvodnju. Najviše rasprava među zastupnicima vodilo se oko konvergencije, ograničenja i okolišnih mjera, te se čak raspravljalo o mogućnosti razdvajanja proračuna u okviru ZPP-a za male i velike. Ali, prema njegovim riječima sve je povezano s proračunom te je svjestan kako je nemoguće tražiti od poljoprivrednika ambicioznije aktivnosti vezano za okoliš s manjim potporama.

Vezano za Brexit nije mogao dati dovoljno informacija s obzirom da još nije poznato što će se događati. Kazao je ako dođe do izbora  u Velikoj Britaniji, EP bi mogao usvojiti produženje Velikoj Britaniji. Ukoliko se neće postići dogovor, onda će nastati veliki izazovi vezano za proračun. S obzirom da je Velika Britanija najveći uvoznik EU proizvoda, postavlja se pitanje kako će EU kontrolirati proizvodnju. Smatra kako bi najbolje bilo da nema Brexita, a još manje bez dogovora. Osim Odbora za poljoprivredu, Lins je zamjena za člana u Odboru za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane te je kazao kako po pitanju Mercosura zastupnici postavljaju mnoga pitanja vezano za kvalitetu, standarde i kontrolu hrane. Predstavnici Copa-Cogeca oštro su se osvrnuli na situaciju i uvoz koji bi prema ugovoru Mercosur trebao doći iz Kanade, Južne Amerike i USA. Spomenuli su njihovu odličnu organiziranost i jeftiniju proizvodnju, niže standarde koji bi mogli oslabiti poljoprivrednike iz EU zemalja. Posebno ih brine kontradiktornost standarda koje EU nameće svojim proizvođačima, a u isto vrijeme planira uvesti proizvode koji su agresivno tretirani. Osim smanjene pomoći proizvođači bi mogli izgubiti tržišta kroz situaciju s Brexitom i ugovor Mercosur, te uz sve navedeno imaju veliki  financijski pritisak zbog klimatskih promjena. Lins je kazao kako je svjestan situacije i ponovo podsjetio prisutne da se čeka prijedlog proračuna. Također, spomenuo je kako se vodi rasprava o pravim poljoprivrednicima. Smatra da bi bilo loše ako se pravi poljoprivrednik definira samo kao onaj koji ima 50% i više dohotka, te da to neće podržati jer u protivnom neke od regija uopće ne bi mogle sudjelovati u ZPP-u. Jakopović je poveo raspravu o jačanju ruralnih područja kroz financijska sredstva koja bi trebala biti za demografiju. Sastanci su trajali dva dana i okupili glavne predstavnike poljoprivrednog sektora Europske unije.