Čak 45 stručnjaka i poljoprivrednika iz gotovo svih država EU sudjeluje na 4. EIP-AGRI TEAM WEEK u Novom Vinodolskom

Objavljeno: 05.07.2023.

Hrvatska poljoprivredna komora domaćin je i organizator četvrtog EIP-AGRI tjedna koji se od 3. do 7. srpnja održava u Novom Vinodolskom. Skup je okupio 45 sudionika iz gotovo svih država  EU, koji čine mrežu europske zajedničke poljoprivredne politike, a ovu mrežu je uspostavila Europska unija s ciljem razmjene iskustava i primjera dobre prakse, izrade strateških dokumenata, evaluacije i praćenja zajedničke poljoprivredne politike i drugo.

„Novi Vinodolski izabran je kao grad domaćin četvrtog EIP-AGRI tjedna iz razloga jer upravo iz Novog Vinodolskog dolazi jedna od operativnih skupina mreže – poljoprivredna zadruga API Kvarner. Zadruga API KVARNER prva je i jedina operativna skupina u poljoprivrednoj mreži europske zajedničke poljoprivredne politike s ovog dijela Jadrana, te kao takva sudjeluje u kreiranju inovacija i doprinosi ruralnom razvoju našega kraja. Članovima mreže iz gotovo cijele Europe u svom sjedištu u Krmpotama predstavljen je projekt Uspostava kratkog opskrbnog lanca „PLAVO MORE – ZELENE PLANINE“ uz degustaciju i promociju autohtonih proizvoda lokalnih poljoprivrednika poput maslinovog ulja, vina, meda, trešanja, proizvoda od suhih smokava, aronije“, priopćeno je iz Hrvatske poljoprivredne komore.

U utorak je u Gradskoj vijećnici Grada Novog Vinodolskog održana radna sjednica u okviru EIP-AGRI TEAM WEEK-a, a članovima mreže su se obratili gradonačelnika grada Novog Vinodolskog Tomislav Cvitković, voditelj tima EIP-AGRI Support Facility Pacôme Elouna Eyenga, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović te državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek.

„Drago nam je što je HPK domaćin susreta članova mreže koja povezuje poljoprivrednike, šumare, savjetnike, istraživače, poslovne predstavnike, ekološke skupine, nevladine organizacije, interesne skupine potrošača i druge inovatore u EU ZPP mreži. Krajnji cilj svih aktivnosti ovog tjedna je pomoći u izgradnji snažnih tokova znanja i ubrzanje inovacije u poljoprivredi, šumarstvu i ruralnim područjima kroz dobre primjere iz prakse i razmjenu znanja. Aktivnosti EIP-AGRI Support Facility pokrivaju svih devet specifičnih ciljeva ZPP-a, kao i međusektorski cilj – modernizaciju poljoprivrede i ruralnih područja kroz poticanje i dijeljenje znanja, inovacija i digitalizacije. Oni povezuju istraživanje i praksu, spajaju ljude i različite vrste inovativnih projekata s više aktera, izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović koji je sudionicima predstavio rad i aktivnosti HPK.

Iz HPK naglašavaju kako je cilj susreta osiguravanje pomoći u izgradnji snažnih tokova znanja i ubrzanje inovacija u poljoprivredi, šumarstvu i ruralnim područjima. Aktivnosti EIP-AGRI-a povezuju istraživanje i praksu, spajaju ljude i različite vrste inovativnih projekata s više aktera, a članovi mreže sudjeluju u organizaciji radionica, fokus grupa, seminara, posjeta gospodarstvima i operativnim skupinama.

Članovi mreže u Novom Vinodolskom će boraviti do kraja ovog tjedna, a posjetit će i druge zanimljive lokacije u Primorsko-goranskoj županiji – Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ u Staroj Sušici i farmu Lužak u Liču. Na ovaj način HPK svojim kolegama iz cijele EU želi prikazati dobre primjere iz hrvatske poljoprivredne prakse, a ujedno je i prilika promocija hrvatskih proizvoda i hrane, te svih aktivnosti koje su napravljene u hrvatskoj poljoprivredi kroz novi ZPP“, podsjećaju iz Hrvatske poljoprivredne komore.

Sudionicima mreže predstavnici Ministarstva poljoprivrede su predstavili planove operativnih skupina na području Hrvatske i buduće perspektive organizacije i implementacija AKIS-a u Hrvatskoj. U pripremu EIP-AGRI tjedna uključeni su mnogi hrvatski i strani predstavnici, stručnjaci, poljoprivrednici. Članovi mreže u Novom Vinodolskom će boraviti do kraja tjedna, a posjetit će i druge zanimljive lokacije u Primorsko-goranskoj županiji – Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ u Staroj Sušici i farmu Lužak u Liču.

Što je Mreža ZPP

Mreža je forum putem kojeg nacionalne ZPP mreže, organizacije, uprave, istraživači, poduzetnici i praktičari mogu razmjenjivati znanje i informacije (primjerice putem međusobnog učenja i dobrih praksi) o poljoprivredi i ruralnoj politici. Europska komisija uspostavila je EU ZPP mrežu u skladu s Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća za podršku strateškim planovima ZPP-a, a Mreža podržava izradu i provedbu strateških planova ZPP-a, inovacije i razmjenu znanja, uključujući EIP-AGRI, te evaluaciju i praćenje ZPP-a. EU CAP Mreža okuplja dionike iz Europske mreže za ruralni razvoj te kroz umrežavanje, pomaže u pokretanju i usmjeravanju svih aspekata provedbu Zajedničke poljoprivredne politike EU (ZPP) putem uključivanja ljudi zainteresiranih za poljoprivredu, šumarstvo i ruralna područja diljem Europske unije,  dijeljenje informacija, uključujući dobre prakse i mogućnosti financiranja, poboljšanje vještina, poticanje razmjene znanja, te podupiranje prihvaćanja inovacija u poljoprivredi i dr.  Mreža svake godine organizira brojne fokus grupe, radionice, posjete gospodarstvima, posjete operativnim skupinama, seminare. Publicira brojne brošure i newslettere.

Više na: https://eu-cap-network.ec.europa.eu/support/innovation-knowledge-exchange-eip-agri_en