Hrvatska poljoprivredna komora održala je 17. prosinca 2024. godine svoju 7. Skupštinu na kojoj je usvojen program rada HPK za 2025. godinu, kao i niz drugih odluka vezano za funkcioniranje krovnog udruženja hrvatskih poljoprivrednika – od određivanja članarine za iduću godinu, preko odobrenje za daljnje provođenje brojnih EU projekata koje provodi, a iz kojih se djelomično financira rad HPK. Tijekom skupštine poljoprivrednici su razgovarali i o aktualnim pitanja iz sektora poljoprivredne proizvodnje sa državnim tajnikom ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Zdravkom Tušekom.
Državni tajnik Zdravko Tušek najavio je brojne mjere koje su usvojene i za koje će biti raspisani natječaji, a koji bi trebali utjecati na povećanje proizvodnje posebice u stočarstvu i mljekarstvu. Tušek je pozvao poljoprivrednike i HPK da daju sugestije na izmjene Strateškog plana ZPP, a najavio je i da će u tjednima pred nama biti osnovano Povjerenstvo za izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu.
„Iza nas je jedna vrlo zahtjevna proizvodnja godina, a svi smo svjesni kako su nam potrebna nova ulaganja i nove proizvodne investicije koje će pokrenuti proizvodnju. Iz toga razloga i jesu raspisani spomenuti brojni natječaji za koje smo uvjereni da će utjecati na okretanje negativnih trendova i povećanje proizvodnje“, kazao je Tušek.
Predsjednik HPK Mladen Jakopović se uvodno osvrnuo na izuzetno tešku i zahtjevnu poljoprivrednu godinu koja je iza nas, a koju su obilježile brojne nepogode koje se sve više događaju uslijed sve snažnijih klimatskih promjena, a koje poljoprivrednike tjeraju da promijene način razmišljanja o poljoprivredi.
„Na to nas upozoravaju našu rezultati u ratarskoj proizvodnji i stočarstvu koji su ugroženi po nekoliko osnova. Osim klimatskih promjena koje čine sve veće štete, zadnjih smo godina i svjedoci sve većih tektonskih promjena na globalnom tržištu hrane i poljoprivrede, zbog čega su cijene glavnih sirovina vrlo niske i ugrožavaju našu proizvodnju posebice jer robe dolaze iz uvoza po dampinškim cijenama. To nas sve više upozorava kako je proizvodnja hrane od nacionalne sigurnosti i važnosti te da prehrambena suverenost mora biti naš prioritet i cilj. Tome moramo težiti i biti svi zajedno snažnije povezani u toj borbi“, kazao je Jakopović.
Na skupštini je istaknuto kako je potrebno imati što bolju komunikaciju i suradnju sa resornim ministarstvom je jedino na partnerski način moguće sačuvati poljoprivredu i kreirati poljoprivrednu politiku koja će poticati veći rast proizvodnje, veće investicije u preradu i proizvodnju, te poticanje mladih da ostanu i nastave se baviti poljoprivredom, odnosno da se očuva ruralni prostori jer je to obveza prema hrvatskom narodu.
HPK kroz svoje sektorske Odbore svakodnevno radi na pronalaženju rješenja i davanju smjera i informacija kakvo je stanje u pojedinim sektorima, dok bi stručnjaci u Ministarstvu trebali kreirati stajališta i boriti se u EU za interes hrvatskog poljoprivrednika i potrošača. HPK je jedina institucija koja istovremeno komunicira s poljoprivrednicima i krovnim udruženjima na nivou Europske Unije, pri čemu štiti interese svih sudionika, poštuje struku, kreira objedinjeno mišljenje i aktivno traži rješenja za svakodnevne prepreke/situacije, istaknuto je na skupštini.
Jakopović se osvrnuo i na medijske objave i kritike vezano uz naplatu članarine od poljoprivrednika.
„Kada javnosti predstavim članarinu od 9,60 eura godišnje, odnosno 0,80 eura mjesečno, ističem da je to minimalna članarina koja nosi veliku odgovornost. Najčešće primjedbe dolaze od onih koji dobivaju potpore, a koji nemaju zaposlene i za njih je poljoprivreda sporedna djelatnost. S druge strane, oko Komore su se okupili oni čije cijele obitelji žive od proizvodnje, a njihovo nezadovoljstvo zbog članarine je rijetko. Bez snažne Komore, teško možemo raditi na jačanju interesa poljoprivrednika; u suprotnom, poljoprivreda će biti izložena parcijalnim interesima pojedinaca ili specifičnih sektora. Ako želimo imati jak sektor, trebamo se ugledati na Mađare, Austrijance i Francuze, čije komore imaju članarine, javne ovlasti i savjetodavne službe, što je našoj komori trenutno onemogućeno. Naša članarina je na minimalnoj razini i oslanja se na međunarodne projekte, dok istovremeno mnogi nisu spremni platiti članarinu, a očekuju da se Hrvatska poljoprivredna komora za njih bori, rekao je Jakopović.
Kazao je kako HPK već dugi niz godina, pokušava sa Ministarstvom pronaći najbolji model da se članarina naplati, jer je ona definirana Zakonom o HPK još od pretprošlog saziva skupštine iz 2018. godine.
„Krajem 2023. i početkom 2024. godine, u HPK je nadzor provela Državna Revizija, kojoj nas je nedvojbeno upozorila da moramo štiti instituciju odnosno njihova je glavna preporuka bila Zaštita Institucije i naplata Zakonske članarine od članstva“, kazao je Jakopović.
HPK je pozvala Ministarstvo poljoprivrede da se iduće godine zajednički pronađe najbolji model naplate članarine, jer ako hrvatski poljoprivrednici žele imati Komoru kao što su snažne Komore u Austriji, Sloveniji, Češkoj ili Poljskoj, onda ona mora imati podršku, pa i financijsku od poljoprivrednika -želi li ojačati snagu i rad.
Jakopović je pozvao sve članove skupštine i sve poljoprivrednike da se priključe i u borbi u kreiranju stajališta za novu Zajedničku poljoprivrednu politiku od 2027. godine jer je potrebno na vrijeme početi davati prijedloge i sugestije što se želi što je potrebno mijenjati.
Sa skupštine je poslana i poruku hrvatskim potrošačima. Naime, kako je istaknuto svjedoci smo kako nam je na policama sve više uvozne hrane, a podatak da ćemo ove godine možda i premašiti 2 milijarde EUR-a deficita uvoz hrane je jako jako opasan i brine sve poljoprivrednike.
„Moramo se više povezati sa našim potrošačima koji su pored nas poljoprivrednika jedini u lancu vrijednosti koji su na najvećem udaru. Sve između su oni koji zarađuju na nama i svojim komercijalnim politikama samo dodatno ugrožavaju našu poljoprivredu jer je zavladala korporativna pohlepa koja nema emocije niti za poljoprivrednika niti za potrošača nego im je jedini motivirajući faktor profit“, zaključio je Jakopović koje je pozvao još jednom potrošače da u vrijeme Blagdana kupuju više domaće proizvode i hranu hrvatskih proizvođača, jer kako je naglasio – Hrvatsko je uvijek bolje.
U ime mladih poljoprivrednika HPK, medijima se tijekom skupštine obratio predsjednik Odbora za sustav krava tele HPK, Dino Gelemanović.
„Mladi poljoprivrednici su istrajni i nastavljamo se baviti stočarstvom i preradom, unatoč svim preprekama koje imamo. Moja je poruka mladim poljoprivrednicima, da se trebamo udruživati na svim osnovama, pa i više aktivirati kroz rad HPK i rad na terenu, kako bi privukli što veći broj mladih koji se žele baviti poljoprivredom. Pred nam su pregovori oko nove Zajedničke poljoprivredne politike EU, od 2027. godine, pa ću kao predstavnik HPK nastojati što više biti na terenu i saslušati mišljenje proizvođača kako bi naše interes i želje bolje artikulirali prema Ministarstvu, a onda i u EU. Svojim iskustvom i mladenačkim nabojem želim Hrvatsku poljoprivrednu komoru približit svim poljoprivrednicima i članovima. Želim biti glas svih poljoprivrednika kako moga kraja tako i cijele Hrvatske jer smatram kako se naš glas nije do sad dovoljno čuo“, kazao je ovaj mladi diplomirani veterinar čija se obitelj bavi stočarstvom u Davoru kod Nove Gradiške, te imaju svoju klaonicu, preradu i mesnicu.