22. siječnja 2025.
Hrvatska poljoprivredna komora u suradnji s Energetskim institutom Hrvoje Požar i uz potporu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, organizirala je u srijedu, 22. siječnja 2025. godine, međuministarski sastanak u prostorima Ministarstva poljoprivrede. Cilj sastanka bio je identificirati prepreke u donošenju Strategije biogospodarstva do 2035. godine te dogovoriti korake za izradu Akcijskog plana, ključnog dokumenta koji će omogućiti provedbu strategije.
Projekt BOOST4BIOEAST posvećen je jačanju transformacije biogospodarstva u srednjoj i istočnoj Europi te baltičkim zemljama te naglašava važnost suradnje i uključivanja svih dionika kako bi se osiguralo održivo korištenje obnovljivih bioloških resursa i potaknule inovacije u sektoru.
Na sastanku su dogovoreni daljnji koraci te je najavljen idući međuministarski sastanak koji će se održati u svibnju ove godine.
_________________________
07.lipnja 2024.
Sastanak HUB-a za biogospodarstvo
U petak, 7. lipnja 2024. u Kući Europe održao se sastanak HUB-a za biogospodarstvo koji su zajednički organizirali Hrvatska poljoprivredna komora, Energetski institut Hrvoje Požar i WWF Adria kao hrvatski partneri na projektima BOOST4BIOEAST i CEE2ACT.
Cilj oba projekta je jačanje suradnje dionika u sustavu biogospodarstva na izradi i provedbi planova biogospodarstva u Hrvatskoj, slijedom donošenja Strategije biogospodarstva čiju je izradu vodilo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
U sklopu događaja održana je i prezentacija vezanu za programe HORIZON i CBE JU – nove mogućnosti za financiranje projekata iz područja biogospodarstva.
______________________
12.ožujka 2024.
Hrvatska poljoprivredna komora sudjelovala je u Budimpešti na Kick off sastanku u sklopu projekta BOOST4BIOEAST kojim koordinira Mađarski istraživački institut za organsku poljoprivredu (ÖMKi) koji ima za cilj osnažiti nacionalne dionike u srednjoistočnoeuropskim i baltičkim zemljama za razvoj nacionalnih akcijskih planova biogospodarstva. 30 partnera projekta pokriva sve zemlje BIOEAST-a i zemlje zapadne Europe.
U srži projekta postoji potreba za uspostavom ili poboljšanjem nacionalnih bioekonomskih stručnih zajednica (BIOEAST HUBs) kao središnjih točaka izgradnje kapaciteta i katalizatora za uključivanje dionika na nacionalnoj razini za donošenje odluka kroz participativne procese.
BIOEAST HUB-ovi bit će povezani s javnim upravama, osiguravajući izravnu i učinkovitu vezu s donošenjem politika koje naglašavaju relevantnost rješenja utvrđenih djelovanjem HUB-ova. U sljedeće tri godine HUB-ovi će biti uključeni u razvoj nacionalnih akcijskih planova biogospodarstva koje potvrđuju javne uprave, te u poticanju nacionalnih ekosustava inovacija biogospodarstva kroz međusektorsku suradnju, izgradnju kapaciteta i olakšavanje pristupa znanju i mrežama svim dionicima biogospodarstva.
______________________
BOOST4BIOEAST
HORIZON-CL6-2023-GOVERNANCE-01 – Europska komisija (Project: 101133398) Razvoj biogospodarstva, unapređenje znanja i kompetencija na području biogospodarstva, poticanje umrežavanja dionika u razvoju nacionalnih akcijskih planova biogospodarstva i stvaranje dugotrajne strukture na nacionalnom i makro regionalnom nivou.
- Poticanje međuministarske suradnje, politike i znanosti
- Poticanje bioekonomskih inovacija na nacionalnoj razini
- Mapiranje znanja, obrazovnih materijala i potreba povezanih s biogospodarstvom
- Unapređenje obrazovanja o biogospodarstvu
- Jačanje platforme znanja BIOEAST
- Praćenje, evaluacija i održivost u TWG-ovima i HUB-ovima
- Razvijanje metodologije, radnih alata za pripremu akcijskih planova i usklađivanje s drugim radnim programima
- Komunikacija i aktivnosti podizanja svijesti na nacionalnoj razini