Koronavirus ozbiljno ugrozio hrvatski izvoz

Objavljeno: 19.03.2020.

Koliku će štetu koronavirus nanijeti hrvatskom gospodarstvu ovisi o tome koliko će epidemija trajati, ali analitičari je već sad procjenjuju na milijarde kuna. Štetu i gubitke već osjeća 75 posto naših tvrtki. Najviše su, uz turizam, pogođeni izvoznici i prijevoznici zbog otežanog plasmana i usporenog prometa s vodećim trgovinskim partnerima, posebice Italijom.

Čak polovina žive stoke i junećeg mesa s križevačke farme još donedavno izvozila se u Libanon i Italiju, no s koronavirusom sve je stalo.
– 25 posto smo izvozili. Nažalost sve je stalo, šteta će sigurno biti, ali razmišljamo samo kako da održimo proizvodnju, kaže proizvođač junadi Zvonko Širjan.
Muči to sve naše izvoznike, a posebice drvoprerađivače koji na godinu izvezu robe vrijedne 14 milijardi kuna.
– Mi ne možemo niti dobaviti robu niti je isporučivati. Pogotovo su pogođeni proizvođači iz Gorskog Kotara koji rade s Italijom. Mi imamo šest kontejnera naručenih koji nam stoje na skladištu, kaže Daniel Smiljanić, predsjednik Udruženja drvno-prerađivačke industrije, HGK.
U smanjenom izvozu, ali i uvozu, naše komore vide prednost.
– Ovo treba gledati i kao priliku da otežan uvoz supstituiramo domaćom proizvodnjom. Zato apeliram na građane da daju povjerenje lokalnim proizvođačima, ističe predsjednik HGK Luka Burilović.
Potrebno je svu hrvatsku robu staviti na hrvatsko tržište. Ova situacija će pokrenuti neke proizvodnje zbog smanjenog uvoza zbog kojeg i onako sve više patimo, ističe predsjednik Poljoprivredne komore Mladen Jakopović.
S padom inozemnih narudžbi izvoznici očekuju više posla na domaćem tržištu.
– Ne moraju svi parketi, prozori, vrata, namještaj ići u izvoz, sve ono što država kupuje. Sad bi te regule javne nabave mogle olabaviti. Mi smo 90 posto peleta izvozili na strano tržište, a to bi sve mogli potrošiti u HEP-ovim elektranama u Hrvatskoj, kaže direktor Hrvatskog drvnog klastera Marijan Kavran.
Mali poduzetnici i obrtnici za sada su najugroženiji no svi gospodarstvenici zbrajaju milijunske štete i najavljuju moguće otkaze.

Preuzeto s: https://vijesti.hrt.hr/591952/koronavirus-ozbiljno-ugrozio-hrvatski-izvoz