Europski poljoprivrednici pozivaju EK na pažljiv i uravnotežen pristup daljnjoj liberalizaciji trgovine s Ukrajinom

Objavljeno: 17.01.2025.

Dok se Europska komisija priprema predstaviti svoje ciljeve Europskom Vijeću o budućim pregovorima o liberalizaciji trgovine s Ukrajinom, što je planirano tijekom ovog mjesec, europska poljoprivredna udruženja iz ključnih pogođenih sektora pozivaju EK na oprez i ravnotežu.

„Iako je potpora Ukrajini u ovim izazovnim vremenima i dalje važna, svako revidiranje sporazuma mora uzeti u obzir kumulativne pritiske s kojima se suočavaju osjetljivi sektori EU-a (žitarice, uljarice, šećer, perad, jaja, etanol, med), osobito nakon nedavno najavljenog EU-a i Mercosur-a sporazum, stoji u zajedničkoj izjavi sedam poljoprivrednih udruženja, među kojima su AVEC – Association of Poultry Processors and Poultry Trade in the EU countries, CEFS – European Association of Sugar Manufacturers, CEPM – European Confederation of Maize Production, CIBE – International Confederation of European Beet Growers, COPA-COGECA – the united voice of farmers and their cooperatives in the European Union, EUWEP – European Union of Wholesale with Eggs, Egg Products, Poultry and Game I Ethanol – European Industrial & Beverage Ethanol Association

„Ovu izjava europskih poljoprivrednih udruženja podržava i Hrvatska poljoprivredna komora koja je više puta zadnjih godina upozoravala kako bilo koji stihijski i neorganizirani oblik liberalizacije trgovine u poljoprivrednom sektoru može dovesti do poremećaja na tržištu, te ugrožavanja ionako krhke proizvodnje i cijena s kojima su hrvatski poljoprivrednici suočeni zadnjih godina, uslijed globalnih i klimatskih poremećaja, kao i prekomjernog uvoza roba lošije kvalitete po dampinškim cijenama, što se značajno odrazilo na domaće cijene i konkurenciju“, priopćeno je iz HPK.

Iz HPK podsjećaju kako je poljoprivredni sektor EU-a bio tijekom proteklih godina pod značajnim utjecajem iznimnih autonomnih trgovinskih mjera (ATM) poduzetih za potporu Ukrajini u njezinim ratnim naporima. U tom kontekstu, iako sektor EU-a pozdravlja odluku o vraćanju na Sporazum o pridruživanju EU-Ukrajina, jer bi to omogućilo veću predvidljivost i sigurnost, EU poljoprivrednici dijele sve veću zabrinutost zbog mogućeg daljnjeg širenja liberalizacije prema članku 29. tog sporazuma. Stoga je važno istaknuti potrebu održavanja dostatnih ograničenja i zaštitnih mjera kako bi se osiguralo da poljoprivrednici i proizvođači u EU-u nisu nerazmjerno opterećeni.

„Mehanizmi kao što su tarifne kvote (TRQ) moraju se zadržati, a drugi mehanizmi istražiti kako bi se osigurala dostatna zaštita za proizvođače i proizvodnju iz EU-a. Nažalost, trenutačna situacija ne uspijeva u potpunosti riješiti ranjivosti tržišta, budući da su pragovi koji štite osjetljive proizvode previsoki, a nikakva zaštita nije dodijeljena nekim od sektora koji su najviše pogođeni, kao što su pšenica ili ječam“, istaknuto je u izjavu EU udruženja.

EU poljoprivredna udruženja ističu kako će biti ključno da novi dugoročni sporazum ne upadne u zamku potpune liberalizacije nekih proizvoda, na koje ukrajinski izvoz još nije utjecao i da uključi učinkovite zaštitne mjere. To bi značilo ignoriranje nevjerojatne sposobnosti ukrajinske poljoprivrede da brzo proširi proizvodnju proizvoda kada se identificira prilika za izvoz, kao što je bio slučaj sa šećerom. To bi se lako moglo ponoviti s krumpirom, svinjetinom, mliječnim proizvodima ili etanolom.

Europski poljoprivrednici naglašavaju kako je potrebno sagledati i širi kontekst tekućih i budućih trgovinskih sporazuma, uključujući Mercosur, sporazum sa Tajlandom i Indijom. Ti potencijalni ugovori i poslovi, u kombinaciji s dinamičnim geopolitičkim okruženjem, dodatno kompliciraju situaciju na tržištu EU-a i predstavljaju značajan rizik za neke od brojnih osjetljivih sektora.

„Zato je neophodan pažljiv i uravnotežen pristup liberalizaciji trgovine s Ukrajinom kako bi se osiguralo da proizvođači iz EU-a, koji se već suočavaju s izazovima kumulativnih utjecaja na trgovinu i nejednakih uvjeta za sve, ne budu još više u nepovoljnom položaju. Također ne bismo smjeli zaboraviti da su učinci potpune liberalizacije na neke države članice doveli do uvođenja zaštitnih mjera za zaštitu nacionalnih tržišta, što, iako je razumljivo, predstavlja opasnost od fragmentacije jedinstvenog tržišta EU-a. Bez trgovinskog sporazuma koji se bavi ovim nacionalnim izazovima, integritet tržišta EU-a mogao bi biti dodatno oslabljen i moglo bi doći do poremećaja tržišnog natjecanja“, poručuju europsak poljoprivredna udruženja“, stoji u izjavi.

Osim spomenutog EU poljoprivrednici pozivaju da, ova najavljena nova revizija sporazuma, ubrza usklađivanje ukrajinskih standarda s pravnom stečevinom EU-a. Osiguravanje temeljitog praćenja i kontrole ovog usklađivanja bit će ključno za održavanje pravednog tržišnog natjecanja i stabilnosti tržišta.

„Pozivamo Europsku komisiju da blisko surađuje s dionicima u sektoru poljoprivrede i proizvodnje hrane, europskim parlamentom i državama članicama na razvoju trgovinskog okvira koji čuva europsku poljoprivredu i da ishod ovih pregovora mora odražavati i solidarnost s Ukrajinom, ali  i stvarnost europskog tržišta i njezinih proizvođača i proizvodnje“, stoji u izjavi udruženja među kojima je i HPK.